fbpx

Xylitol a jeho škodlivost – pravda nebo mýtus?

Proč zvířata nesmí xylitol

Muž dává psovi žrádlo bez xylitolu
Xylitol může být pro zvířata smrtící

Xylitol je známý jako látka prospívající lidskému zdraví, především díky pozitivním účinkům na zubní sklovinu. Jak je ale možné, že to, co lidem pomáhá při ústní hygieně, je nebezpečné pro zvířata?

Důvod je jednoduchý, ale zaslouží si vysvětlení. Organismus zvířat totiž funguje jinak než lidský.
Slinivka psů je citlivá na signál přítomnosti xylitolu, reaguje na ni produkcí velikého množství hormonu inzulinu. Důledkem zvýšeného množství inzulinu je prudký pokles koncentrace krevního cukru. Hypoglykémie, nízká hladina cukru v krvi, může být pro psy a jiná domácí zvířata smrtelně nebezpečná.

Příznaky otravy xylitolem jsou slabost, porucha koordinace, kolaps, může dojít i k výskytu křečí. První pomocí je v takovém případě vyvolání zvracení (je-li zvíře při vědomí), a podání aktivního uhlí. Hladinu krevního cukru lze také vyrovnat podáním několika kostek cukru nebo cukerného roztoku. Je nezbytné zavolat veterináře. Při požití xylitolu může dojít i k ohrožení na životě psa z důvodu selhání jater.

Další látky jedovaté pro zvířata

Nejen xylitol, ale i řada dalších látek, které se běžně vyskytují v domácnostech a v přírodě, mohou být pro domácí zvířata nebezpečná. Pozor je třeba dávat na tak běžné potraviny jako jsou rozinky, hrozny nebo čokoláda, které jsou jedovaté pro psy. Pro většinu zvířat je jedovaté větší množství pesticidů a také tabák. Pro kočku může být zase životu nebezpečný i pouhý kontakt se psem ošetřeným přípravky proti klíšťatům a blechám s obsahem permethrinu.

Ačkoliv jsou zvířecí miláčci neodmyslitelnými členy rodiny, je třeba si při péči o ně uvědomit, že se v některých ohledech liší a nemohou jíst stejné věci jako lidé. Seznam jedovatých látek a návody, jak v případě otravy postupovat, naleznete v databázi Veterinární a farmaceutické univerzity Brno: www.vettox.cz

Může xylitol škodit i lidem?

Sladkosti ze xylitolu neuškodí
Březový cukr xylitol je pro lidské zdraví prospěšný

Xylitol lidskému tělu nemůže ublížit, protože u člověka nijak neovlivňuje hladinu cukru v krvi. Jediným rizikem jsou projímavé účinky při nadměrné konzumaci, stejně jako u jakýchkoliv žvýkaček či bonbonů. Aby se člověk žvýkaček takzvaně přejedl, musel by na posezení sníst 70 g, což jsou asi tři krabičky.
Důvodem projímavého účinku u bonbonů a žvýkaček obecně jsou přidané látky. Nejčastěji způsobuje problémy aspartam, umělé náhradní sladidlo. To ale samozřejmě u xylitolových produktů nenajdete. V porovnání s jinými žvýkačkami a bonbony bez cukru jsou ty xylitolové dokonce bezpečnější. Jedinými přidanými látkami ve xylitolových žvýkačkách jsou rostlinný glycerin, arabská guma, sójový lecitin, uhličitan vápenatý a včelí vosk. Arabská guma se získává z pryskyřice a je jedním z nejdéle užívaných přírodních emulgátorů. Přírodní látkou je také lecitin získávaný ze sójových bobů. Uhličitan vápenatý patří rovněž mezi bezpečné látky získáváné z přírodních nerostů, v případě nadměrné konzumace žvýkaček je to právě jeho přítomnost, která zapříčiňuje nadýmání a zácpu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení k odběru novinek
Přeji si dostávat informace a tipy o výživě a zdraví na můj e-mail:

Z odběru je možné se kdykoli odhlásit. Další informace k ochraně Vašeho soukromí naleznete v dokumentu Informace o zpracování osobních údajů.