fbpx

Proč je xylitol dobrý pro vaše zdraví

Xylitol má spoustu prospěšných účinků pro naše zdraví. Nejlépe ho známe jako zdravější alternativu cukru.

Xylitol se obvykle vyrábí z kukuřičných klasů nebo stromů, jako je bříza. Chuťově se velmi podobá cukru, ale obsahuje až o 40 % méně kalorií. Právě proto po něm rádi sáhneme jako po náhražce za nezdravý cukr. Xylitol má ale spoustu dalších benefitů, které vás možná překvapí. Které to jsou?

1)   Xylitol má nízký glykemický index

Glykemický index slouží k tomu, abychom změřili, jak rychle určité pokrmy zvýší hladinu cukru v krvi. Jedná se o velmi důležitý faktor pro diabetiky. Zatímco klasický cukr má hranici mezi 60 a 70, hodnota glykemického indexu u xylitolu je pouze 7.

2)   Redukuje tvorbu zubního kazu

Tato výhoda je nečekaná, ale o to víc je příjemná. Jak by něco, co má nahrazovat cukr, mohlo snižovat výskyt zubního kazu? Přesto je to pravda. Nesčetné množství studií potvrdilo, že když vyměníte cukr za xylitol a přidáte ho do své stravy, výrazně přispějete k redukci zubního kazu. A to v hodnotách od 30 až do 85 %. Záleží na tom, jak často xylitol budete konzumovat.

3)   Zvýší produkci kolagenu

U dietního xylitolu bylo prokázáno, že zvyšuje množství nově syntetizovaného kolagenu ve vaší pokožce. Co to znamená? Kolagen je bílkovina, která se přirozeně vyskytuje v kůži a stojí za zdravým a mladistvým vzhledem. A kdo by nechtěl vypadat stále mladě a krásně?

Naproti klasickému cukru má xylitol nespočet výhod
Naproti klasickému cukru má xylitol nespočet výhod

4)   Zpevňuje kosti

Spojujete si s vápníkem spíše mléčné výrobky? Pak vás tato vlastnost xylitolu pravděpodobně překvapí. Xylitol totiž zvyšuje vstřebávání vápníku v trávicím systému. Což je dobrou zprávou nejen pro vaše zuby. Navíc díky tomu pomáhá xylitol chránit před osteoporózou.

5)   Má prebiotické výhody

Víte, co je to prebiotikum? Jedná se o nestravitelnou složku potravin, která podporuje růst nebo aktivitu střevní mikroflóry. Zlepšuje díky tomu váš zdravotní stav. Xylitol se pyšní podobnými prebiotickými výhodami tím, že pomáhá „nakrmit“ přátelské bakterie v našem žaludku.

Podobné benefity, které má xylitol, můžeme pozorovat také u takzvané paleo diety. Fosilie z dob pravěku, kdy tato strava byla běžná, ukazují, že naši předci měli excelentní chrup. Navíc se v jejich stolici našly bakterie metabolizující xylitol. Pokud ke své dietě přidáte více kořenové zeleniny, bohaté na celulózu, budou tyto potraviny krmit prospěšné bakterie ve vašem žaludku.

Na závěr pro vás máme jedno malé upozornění. Ačkoliv nejde o benefit, je důležité uvést, že xylitol může být jedovatý pro psy. Všechny produkty, které xylitol obsahují, proto vždy uchovávejte z dosahu vašich čtyřnohých mazlíčků.

Vy si ale prospěšný xylitol můžete vychutnat dosyta a užít si všechny výhody, které vašemu organismu přináší.

Přihlášení k odběru novinek
Přeji si dostávat informace a tipy o výživě a zdraví na můj e-mail:

Z odběru je možné se kdykoli odhlásit. Další informace k ochraně Vašeho soukromí naleznete v dokumentu Informace o zpracování osobních údajů.