fbpx

Jak používat xylitol

Žena si vkládá do úst žvýkačky ze Xylitolu
Xylitol je oblíbený pro své účinky na zdraví zubů

Chcete-li využívat pozitivních účinků xylitolu na zdraví, není třeba nahrazovat veškerá sladidla. Vyhledávejte produkty slazené xylitolem, které se žvýkají nebo cumlají, aby byl xylitol co nejdéle v kontaktu se zuby. Nejlepší volbou je 100% xylitol. Druhou nejlepší volbou jsou produkty, v nichž je xylitol hlavním sladidlem. Vždy se ujistěte, že tyto výrobky neobsahují kyseliny.

Kolik xylitolu mám užívat?

Dřívější výzkumy xylitolu vždy uváděly, že optimální množství je 6-10 gramů. Novější výzkumy ovšem přinesly přesnější data a ukázalo se, že nejdůležitější není celkové množství, ale počet užívání v průběhu dne. Ideální je užívat 100% xylitol 4 až 5krát denně. Pokud používáte produkty obsahující hydrogenovaný škrobový hydrolyzát, sorbitol, maltitol a další sladidla, účinnost xylitolu se tím snižuje, a je třeba ho tedy používat více. Pamatujte, že usilujete o to, aby bakterie v ústech „hladověly“, takže pokud jim dodáváte tyto ostatní cukry, jimiž se mohou živit, je těžší požadovaného účinku dosáhnout. Proto spíše než zaměřovat se na celkové množství je dobré si hlídat četnost užívání xylitolu.

Jak často mám xylitol užívat?

Při občasném používání xylitolu, nebo třeba i při používání xylitolu jedenkrát denně, je možné, že xylitol nebude efektivní, ať už je užíván v jakémkoli množství. Používejte xylitol nejméně třikrát, ideálně však pětkrát denně. Ideální je následující program nazvaný Pamatujte 5krát denně:

Březový Cukr používejte i ve formě zubní pasty
Užívejte Xylitol ideálně 3 – 5 krát denně.

Pamatujte 5krát denně:

  1. Po probuzení použijte zubní pastu, ústní vodu a nosní sprej s xylitolem
  2. Po snídani si dejte žvýkačku, mentolku nebo bonbon s xylitolem
  3. Po obědě si dejte žvýkačku, mentolku nebo bonbon s xylitolem
  4. Po večeři si dejte žvýkačku, mentolku nebo bonbon s xylitolem
  5. Před spaním použijte zubní pastu, ústní vodu a nosní sprej s xylitolem

Kdy mám xylitol užívat?

Používejte xylitol hned po probuzení v podobě zubní pasty nebo ústní vody. Jestliže ráno pijete kávu nebo čaj, oslaďte si svůj šálek xylitolem. Po snídani použijte žvýkačku nebo bonbon s xylitolem. Po obědě si dejte několik bonbonů nebo žvýkaček a totéž pak také po večeři. Než si večer jdete lehnout, nezapomeňte si vyčistit zuby pastou s xylitolem a použít ústní vodu s xylitolem. Existuje také dentální nit s xylitolem, s jejíž pomocí se xylitol dostane i do mezizubních prostor.

Vždy v průběhu dne, kdykoli vás napadne dát si žvýkačku nebo bonbon, dbejte na to, abyste si vybrali produkt oslazený xylitolem. Prospěch, který vám xylitol přinese, úměrně stoupá, pokud počet dávek zvýšíte na 6 až 7 denně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení k odběru novinek
Přeji si dostávat informace a tipy o výživě a zdraví na můj e-mail:

Z odběru je možné se kdykoli odhlásit. Další informace k ochraně Vašeho soukromí naleznete v dokumentu Informace o zpracování osobních údajů.