fbpx

Co je xylitol a odkud se bere?

Přírodní sladidlo Xylitol v bílé míse
Xylitol se vyrábí z kukuřičných palic i ze dřeva

Co je xylitol?

Čím to, že je xylitol tak skvělou alternativou tradičních cukrů? Xylitol je přirozeně se vyskytující sacharid, který vypadá a chutná stejně jako stolní cukr. Je to přírodní sladidlo, které lze získat z jakéhokoli dřevnatého vláknitého rostlinného materiálu.

Pro komerční účely se získává z obnovitelných zdrojů jako z kukuřičných palic, případně může být dalším, o něco méně ekologicky šetrným zdrojem také dřevo.

Xylitol se také přirozeně vyskytuje v našem těle – dospělý jedinec průměrné velikosti vyrobí při normálním metabolismu až 15 gramů xylitolu denně. Čistý xylitol je bílá krystalická látka, která vypadá a chutná jako cukr.

Kde se xylitol bere

Xylitol je v přírodě poměrně rozšířen a většina ovoce a zeleniny, kterou denně jíme, obsahuje nějaké množství xylitolu. Pro komerční účely se toto přírodní sladidlo získává ze dvou zdrojů: z kukuřičných palic nebo ze dřeva. Ačkoli konečný produkt je stejný, proces získávání xylitolu je u každého z těchto zdrojů různý.

Dáváme přednost xylitolu získanému z kukuřičných palic, jelikož je tento způsob šetrnější k životnímu prostředí a také trvale udržitelný. Kukuřičné palice jsou snadno obnovitelný zdroj a obvykle jsou na konci sezóny odpadním materiálem. Získávání xylitolu z kukuřičných palic, které vyrostou za 5 měsíců, je mnohem ekologičtější než získávání xylitolu ze stromů, které rostou 20 let.

Na světě existuje řada zařízení na výrobu xylitolu, většina se jich ovšem nachází v Číně. V Číně se většina kukuřice sklízí ručně, takže po sklizni zůstávají na poli hromady kukuřičných palic, které je třeba zlikvidovat. Tento problém se řeší budováním zařízení na výrobu xylitolu. Dalo by se předpokládat, že při množství kukuřice, která se vypěstuje ve Spojených státech, bude mít Amerika víc než dost kukuřičných palic, ale jelikož se v USA kukuřice sklízí strojově, palice nejsou sbírány, ale zůstávají ležet na poli.

Společnost Dupont Chemical je jedinou společností, která xylitol získává ze dřeva. Jestliže si koupíte xylitol, na němž stojí, že byl vyroben ze dřeva, pak si kupujete xylitol vyrobený společností Dupont Chemical. Tato společnost vlastní výrobny v Číně, Severní Americe a Evropě.

Znovu bychom chtěli zdůraznit, že xylitol získaný ze dřeva je naprosto stejný jako xylitol získaný z jiných zdrojů, takže xylitol získaný ze dřeva a xylitol získaný z kukuřice se opravdu v ničem neliší. Jediným důvodem, proč kukuřici považujeme za lepší zdroj xylitolu, je výrazně větší šetrnost k životnímu prostředí.

Kukuřičná palice, z níž se vyrábí Xylitol
Výroba xylitolu z kukuřičných palic je šetrnější k životnímu prostředí
Březový les může posloužit k výrobě Xylitolu
K výrobě xylitolu ze dřeva se používá bříza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení k odběru novinek
Přeji si dostávat informace a tipy o výživě a zdraví na můj e-mail:

Z odběru je možné se kdykoli odhlásit. Další informace k ochraně Vašeho soukromí naleznete v dokumentu Informace o zpracování osobních údajů.