fbpx

Často kladené otázky o xylitolu

Je xylitol toxický pro psy?

Mnoho majitelů psů si je vědomo, že čokoláda, káva a hrozny jsou pro psy toxické, ale neuvědomují si riziko požití běžného přírodního sladidla xylitolu. Xylitol je přírodní sladidlo, které se vyskytuje v řadě produktů, včetně žvýkaček, zubní pasty, bonbonů, dentálních nití, cukrovinek, vitaminových žvýkaček a pečiva bez cukru. Ačkoli xylitol lidskému zdraví prospívá v řadě směrů, pro psy může být smrtelně nebezpečný a neměl by se podávat žádnému domácímu zvířeti.

Požití 100 miligramů xylitolu na kilo živé váhy může u psů způsobit náhlé uvolnění hormonu inzulinu, v důsledku čehož dojde k rychlému poklesu množství glukózy v krvi (a tedy potenciálně život ohrožující hypoglykémii, nízké hladině cukru v krvi). Pokles hladiny cukru v krvi se dostavuje během 15 minut a příznaky hypoglykémie (mezi možné příznaky patří zvracení, deprese, ztráta koordinace, záchvat nebo koma) lze pozorovat do 30 minut od chvíle, kdy pes požil produkt s obsahem xylitolu. Pozření velkého množství xylitolu může u některých psů vést až k selhání jater s následkem smrti.

Je nebezpečné spolknout žvýkačku s obsahem xylitolu?

Ne, není, ovšem žvýkačku s xylitolem, jako každou jinou žvýkačku, není vhodné polykat. V případě spolknutí projde žvýkačka, společně s ostatním jídlem, přirozeně trávícím traktem. Vyžvýkanou žvýkačku pokud možno zabalte do kousku papíru a vyhoďte ji do odpadkového koše.

Jaké jsou další zdravotní přínosy užívání xylitolu?

V první řadě děláte svému tělu velkou laskavost, když ve své stravě nahrazujete cukr xylitolem. Ačkoli je xylitol právě tak sladký jako stolní cukr (sacharóza), obsahuje přibližně o 40 % méně kalorií a o 75 % méně sacharidů. Xylitol také nezvyšuje hladinu cukru v krvi jako běžný cukr, který tím silně zatěžuje organismus, což má negativní dopad na zdraví daného jedince.

Bylo také prokázáno, že xylitol zpomaluje množení bakterií. Výzkumy prokázaly, že díky tomuto efektu pomáhá xylitol používaný v podobě nosních výplachů bránit bakteriím a dráždivým látkám v přichycení k povrchu tkání horních cest dýchacích. Studie prokázaly, že 8 gramů xylitolu denně užívaného orálně zabránilo přibližně 40 % ušních infekcí. Více informací o těchto i dalších pozitivních účincích naleznete v sekci Zdravotní účinky.

Kdy byl xylitol objeven?

Xylitol byl objeven téměř souběžně německými a francouzskými chemiky ke konci 19. století a v Evropě je běžně používán od druhé světové války. Význam xylitolu pro zubní lékařství byl ve Finsku zkoumán už začátkem 70. let 20. století, kdy vědci zjistili, že xylitol výrazně prospívá zdraví ústní dutiny. Ve Finsku, Švédsku, Japonsku a řadě dalších zemí je xylitol běžně využíván při výrobě

bonbónů, žvýkaček a produktů péče o ústní dutinu. Ačkoli na americkém trhu je xylitol poměrně nový, jeho využití rychle roste, jak se stále víc a víc lidí dozvídá o jeho unikátních zdravotních účincích.

Co je xylitol? Kde najdu produkty s obsahem xylitolu?

Stačí navštívit sekci Produkty! Xylitol.org je informativní webová stránka a poskytuje informace o široké škále produktů s obsahem xylitolu. Z našeho systému hodnocení se dozvíte, které produkty obsahují dostatečné množství xylitolu, aby byly účinné, a také které obsahují výhradně přírodní složky.

Je možné nahradit každodenní čistění zubů používáním xylitolu?

Zdravá ústa a zuby jsou důležitou součástí aktivního každodenního života. Proto je důležité o ně řádně pečovat. Chcete-li si zachovat krásný a zdravý úsměv, denně si zuby čistěte a pravidelně navštěvujte zubaře.

Kolik xylitolu se má užívat?

Xylitol nabízí přirozený a praktický způsob doplnění každodenní péče o zuby. Výzkumy prokazují, že stačí pouhých 6 až 10 gramů denně. Xylitol se má žvýkat okamžitě po hlavním jídle nebo svačině. Pokud svačíte častěji, samozřejmě také častěji potřebujete pomoc xylitolu.

Jak dlouho ochrana vydrží?

Studie prokazují, že účinek xylitolu na zuby je dlouhotrvající, a možná dokonce trvalý. Nízká míra zubních kazů přetrvává i roky po ukončení testů. Kromě toho, že při používání xylitolu škodlivé bakterie v ústech hladoví, dochází také ke zvýšení pH slin v ústech. Jestliže pH dosáhne hodnoty 7, vápník a soli kyseliny fosforečné ve slinách se začnou ukládat do těch částí skloviny, kde je jich nedostatek. Z toho důvodu se při používání xylitolu projevilo nejen dramatické snížení v počtu nových kazů, ale také zastavení růstu, nebo dokonce jisté zlepšení stavu existujících kazů.

Jak xylitol pomáhá chránit zuby před zubním kazem?

Bakterie ve vašich ústech se živí cukrem a díky němu se také velice rychle rozmnožují. Při tomto metabolickém procesu vznikají kyseliny, které způsobují vznik zubních kazů. Při použití žvýkačky nebo bonbonu s xylitolem je útok kyselin, který by jinak mohl trvat přes půl hodiny, zastaven. Protože bakterie ve vašich ústech, které způsobují vznik zubního kazu, nejsou schopny xylitol metabolicky zpracovat, dochází ke zpomalení jejich růstu. Množství kyselinotvorných bakterií v ústech lze takto snížit až o 90 %. Protože nevznikají žádné kyseliny, pH slin neklesá.

Mohou xylitol používat diabetici?

Tělo ke zpracování xylitolu nepotřebuje inzulin. Z toho důvodu způsobují polyalkoholy jako xylitol méně výraznou glykemickou reakci než sacharóza nebo glukóza. Proto je xylitol v některých zemích velice rozšířeným diabetickým sladidlem. Pokud však trpíte cukrovkou, je důležité se před zařazením xylitolu do svého jídelníčku poradit s lékařem nebo nutričním terapeutem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení k odběru novinek
Přeji si dostávat informace a tipy o výživě a zdraví na můj e-mail:

Z odběru je možné se kdykoli odhlásit. Další informace k ochraně Vašeho soukromí naleznete v dokumentu Informace o zpracování osobních údajů.